html>  CZ         html>  EU        Zákaznická podpora: +420 602 621 974        Doprava a platba        Kontakty        O nás

Ako uviazať kravatu

Neviete ako uviazať kravatu? V tomto návode vám ukážeme 3 najviac používané typy uzlov a krok za krokom vás naučíme, ako ich uviazať. Viazanie kravaty nie je žiadna veda a s trochou cviku to hravo zvládnete tak, aby bol Váš outfit so sakom, alebo oblekom dokonalý. Poradíme aký uzol na kravatu zvoliť, a ku ktorým typom košeľových golierov sa budú hodiť.

1. Uzol Four in hand

Ako zaviazať kravatu - Uzol Four in hand


Ak sa naučíte uviazať len jeden uzol, podľa nás by to mal byť four in hand.

A prečo?

Four in hand uzol má úzky tvar a je obvykle mierne asymetrický. To mu dodáva na zaujímavosti. Patrí medzi jednoduché uzly a hodí sa k väčšine košeľových golierov. Jedinou výnimkou môže byť extrémne vykrojený golier, ku ktorému je lepšie uviazať širší typ uzla.

Je často obľúbený u mužov, ktorým je kravata krátka (sú vysokí, alebo majú dlhý trup, väčšie brucho), pretože sa na neho "spotrebuje" menšia časť kravaty.


Ako uviazať uzol Four in hand

Ako zaviazať kravatu - Uzol Four in hand

1. Začnite tak, že širší koniec kravaty bude dlhší. Kratší koniec kravaty by mal siahať niekam k úrovni opasku, to sa bude líšiť u každého individuálne. Časom si nájdete svoju optimálnu štartovaciu pozíciu.

2. Prekrížte širší koniec kravaty cez užší.

3. Pokračujte prekrížením širšieho konca zozadu pod užším koncom.

4.-5. Opäť prekrížiť spredu.

6. Prevliecť zozadu cez slučku, ktorá vedie okolo krku.

7. A nakoniec cez slučku, ktorú ste vytvorili vpredu.

8. Utiahnuť uzol a je to!

Tip na koniec: Nezabudnite uzol poriadne utiahnuť a pritiahnuť ho čo najbližšie ku golieru. Bude pôsobiť upravene a štýlovo.2. Uzol Half Windsor

Jak uvázat kravatu - uzel Half windsor


Ďalším spôsobom ako uviazať kravatu je uzol Half windsor. Je širší, symetrický a veľmi univerzálny. Ak váhate, aký uzol na kravatu zvoliť, tak uzol Half windsor bude zlatá stredná cesta.

Ako uviazať uzol Half Windsor

Ako uviazať uzol Half Windsor

1. Začnite opäť rovnako ako u predchádzajúceho uzla. Takže širší koniec kravaty bude dlhší.

2. Prekrížte ho cez užší koniec kravaty a späť zozadu.

3.-4. Teraz ho prevlečte spredu dole cez slučku, ktorá je okolo krku.

5. Pokračujte širokým koncom spredu na druhú stranu.

6. Prevlečte zozadu pod krkom.

7. Vpredu cez slučku, ktorá tam vznikla.

8. Zostáva už len kravatu upraviť a utiahnuť uzol.

Tip: Postavte sa vzpriamene a skontrolujte si pred zrkadlom, či špička kravaty končí na spone opasku. Ak je kravata po uviazaní moc dlhá, alebo krátka, bude to chcieť upraviť dĺžku širšieho a užšieho konca v prvom kroku a uviazať ju ešte raz.3. Uzol Windsor

Ako uviazať Windsorský uzol


Windsorský uzol je plný, širší, symetrický a považuje sa za najformálnejší uzol. Ak nosíte košeľu s viac vykrojeným golierom, bude tento uzol dobrou voľbou. Vyplní totiž lepšie priestor medzi kravatou a košeľou. Poďme si ukázať, ako uviazať kravatu týmto spôsobom.

Ako uviazať Windsorský uzol

Ako uviazať Windsorský uzol

1. Kravatu dajte okolo krku, širší koniec je o niečo dlhší. Pracujeme len s širším koncom, ten užší zostáva celý čas na svojom mieste.

2. Širší koniec kravaty prekrížime spredu cez užší a vytiahneme ho hore pod krkom.

3. Teraz stiahnuť smerom dole.

4. Prekrížiť pod úzkym koncom na druhú stranu.

5. Vytiahnuť hore.

6. Dovnútra slučky, ktorá je okolo krku a pod ňou smerom nadol.

7. Spredu na druhú stranu.

8. Opäť cez slučku pod krkom smerom hore.

9. Cez vzniknuté očko na prednej strane stiahnuť dole.

10. Utiahnuť uzol a upraviť kravatu.


Chyby pri viazaní kravaty a ako sa im vyhnúť

Kravata je príliš dlhá

To môže mať niekoľko dôvodov. Ak máte nižšiu postavu skúste použiť iný uzol, ktorý "spotrebuje" väčšiu časť kravaty a to by malo pomôcť. Namiesto Four in hand uzla použite Windsorský uzol. Problém môžu mať aj muži, ktorí sú veľmi vysokí, ale majú kratší trup a dlhšie nohy. Opäť pri viazaní kravaty zvoľte zložitejší uzol.

Pre vyznávačov asymetrických uzlov, ktorí nemajú v obľube uzly typu Windsor existuje jedna finta. Uviažte Four in hand, ale namiesto jednej otočky okolo, urobte dve a vznikne Double four in hand. Zachováte asymetrický tvar uzla a použijete na neho dosť dĺžky kravaty na to, aby nebola po uviazaní príliš dlhá.

Kravata je po uviazaní krátka

Pokud vám po uvázání kravata nesahá aspoň po knoflík kalhot, tak je vám krátká a bude ji potřeba uvázat znovu. Jak se kravata váže, jsme si ukázali v předchozích videích, to už určitě umíte.

Tak v čem je problém?

Zde platí opačný princip jako u příliš dlouhé kravaty. Vyberte si jednoduchý uzel a zbyde tak větší délka kravaty na část od uzlu po špičku širšího konce. 

Uzol na kravate nie je poriadne utiahnutý

Kravatový uzol uviazaný na voľno môže byť síce cool, a niekedy sa pre pohodový outfit vyložene hodí. Vo väčšine prípadov ho ale budete chcieť mať čo najlepšie upravený. Ženích na svadbe predsa musí vyzerať dokonale. A tie fotky v obleku s nepekne uviazaným uzlom na svadobných fotkách. No hrôza.

Takže, pokojne kravatu uviazať na niekoľko pokusov, nech je celkový dojem dokonalý.

Uzol poriadne utiahnite a snažte sa, aby medzi golierom a kravatovým uzlom nezostala medzera.